#gratyzbrazylii Cz.2 Ford…

#gratyzbrazylii Cz.2 Ford…

#gratyzbrazylii Cz.2 Ford Corcel
Losy brazylijskich producentów były zagmatwane. Mimo, że poza tym krajem Willys-Overland nigdy nie był własnością Forda, to Willys do Brasil został w 1967 roku zakupiony przez Ford do Brasil. Model Aero, który już opisałem nie był jedynym brazylijskim produktem tego przedsiębiorstwa, które zajmowało się tam także produkcją różnych Renaultów, przede wszystkim Dauphine. W 1967 roku w przygotowaniu była, oznaczona jako „Projekt M”, lokalna wersja Renaulta 12, tego samego, który był przez wiele lat produkowany w Rumunii jako Dacia 1310, dobrze znana z naszych dróg. W 1968 roku model ten wszedł do produkcji jako Ford Corcel, wyprzedzając swój francuski pierwowzór.
Corcel nieco różnił się wyglądem od R12, a zastosowany w nim silnik 1.3 Cleon-Fonte o mocy 68 KM był tak zmodyfikowany, aby mógł jeździć na 70 oktanowej benzynie. Po sedanie, w 1969 wprowadzono do produkcji coupe, a w 1970 kombi. W 1971 światło dzienne ujrzała także 80 konna wersja GT z dwugardzielowym gaźnikiem.
Początkowo model ten charakteryzował się bardzo niską jakością wykonania pojazdów, dlatego w 1970 roku, aby ratować sprzedaż, pierwszych 65 tysięcy nabywców dostało propozycje darmowych napraw posiadanych samochodów.
W 1973 wprowadzono silnik 1.4 i face lifting, upodabniający Corcela do Forda Maverick, który także był wówczas produkowany w Brazylii.
1977 to premiera nowej generacji z nowocześniej wyglądającym nadwoziem, po czym w 1980 do oferty dołączył silnik 1.6, od 1983 dostępny także w wersji napędzanej etanolem. 1985 to ostatnia modernizacja pojazdu.
Od 1981 roku produkowany był następca Corcela, Ford Del Rey, oferujący wersje czterodrzwiową, której Corcel mk.2 nie miał ze względu na niską sprzedaż tego wariantu w pierwszej generacji. Był on oparty na Fordzie Granada, ale nadal miał renaultowski silnik Cleon-Fonte. Ford Corcel, w ostatnich latach był stopniowo unifikowany z swoim następcą, a z produkcji wyleciał ostatecznie w 1986.
Przez cały okres produkcji sprzedano 1,3 miliona sztuk Corcela, co czyniło z niego jeden z najpopularniejszych samochodów w historii Brazylii.
Poniżej `73.
#brazylia #samochody #motoryzacja #ciekawostki

Comments are closed.